
$120.85$150.99
Prepare to embark on a sensory journey with the Bosco Apple, a fruit that transcends the ordinary and promises an unparalleled taste experience. These apples are nothing short of nature’s masterpiece, celebrated for their distinctive blend of flavors and their captivating visual allure.
Availability: In Stock
red Ø40 Emergency stop, switching off pushbutton Ø22 latching turn release 1NC
| Range of product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product or component type | Emergency switching off push-button Emergency stop push-button |
| Device short name | XB5 |
| Bezel material | Dark grey plastic |
| Fixing collar material | Plastic |
| Head type | Standard |
| Mounting diameter | 22 mm |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Shape of signaling unit head | Round |
| Type of operator | trigger action and mechanical latching |
| Reset | Turn to release |
| Operator profile | Red mushroom Ø 40 mm, unmarked |
| Contacts type and composition | 1 NC |
| Contact operation | Slow-break |
| Connections - terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm⊃2; with cable end conforming to IEC 60947-1 Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm⊃2; without cable end conforming to IEC 60947-1 |
| Device presentation | Complete product |
| Height | 43 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Depth | 82 mm |
| Terminals description ISO n°1 | (11-12)NC |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 Pa at 55 °C, distance : 0.1 m |
| Contacts usage | Standard contacts |
| Positive opening | With conforming to IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating travel | 1.5 mm (NC changing electrical state) 4.3 mm (total travel) |
| Mechanical durability | 300000 cycles |
| Tightening torque | 0.8…1.2 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| Shape of screw head | Cross compatible with Philips no 1 screwdriver Cross compatible with pozidriv No 1 screwdriver Slotted compatible with flat Ø 4 mm screwdriver Slotted compatible with flat Ø 5.5 mm screwdriver |
| Contacts material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-circuit protection | 10 A cartridge fuse type gG conforming to IEC 60947-5-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A conforming to IEC 60947-5-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 6 A at 120 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 0.1 A at 600 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 0.27 A at 250 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 0.55 A at 125 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 1.2 A at 600 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 |
| Electrical durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A at 230 V, operating rate <3600> 1000000 cycles, AC-15, 3 A at 120 V, operating rate <3600> 1000000 cycles, AC-15, 4 A at 24 V, operating rate <3600> 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A at 110 V, operating rate <3600> 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A at 24 V, operating rate <3600> |
| Electrical reliability | Λ < 10exp> Λ < 10exp> |
| Protective treatment | TH |
|---|---|
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Overvoltage category | Class II conforming to IEC 60536 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529 IP67 IP69 IP69K |
| NEMA degree of protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK degree of protection | IK03 conforming to IEC 50102 |
| Standards | JIS C8201-5-1 IEC 60204-1 IEC 60947-5-1 ISO 13850 CSA C22.2 No 14 IEC 60947-5-4 IEC 60947-1 UL 508 IEC 60364-5-53 IEC 60947-5-5 JIS C8201-1 |
| Product certifications | CSA LROS (Lloyds register of shipping) BV UL listed DNV |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 2…500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.300 cm |
| Package 1 Width | 4.400 cm |
| Package 1 Length | 8.800 cm |
| Package 1 Weight | 57.000 g |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 80 |
| Package 2 Height | 30.000 cm |
| Package 2 Width | 30.000 cm |
| Package 2 Length | 40.000 cm |
| Package 2 Weight | 5.096 kg |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 640 |
| Package 3 Height | 75.000 cm |
| Package 3 Width | 60.000 cm |
| Package 3 Length | 80.000 cm |
| Package 3 Weight | 51.964 kg |