
$120.85$150.99
Prepare to embark on a sensory journey with the Bosco Apple, a fruit that transcends the ordinary and promises an unparalleled taste experience. These apples are nothing short of nature’s masterpiece, celebrated for their distinctive blend of flavors and their captivating visual allure.
Availability: In Stock
Emergency stop switching off, metal, red mushroom, Ø40, Ø22, trigger latching turn to release, 1 NO + 1 NC
| Range of product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product or component type | Emergency switching off push-button Emergency stop push-button |
| Device short name | XB4 |
| Bezel material | Chromium plated metal |
| Fixing collar material | Zamak |
| Mounting diameter | 22.5 mm |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Shape of signaling unit head | Round |
| Type of operator | trigger action and mechanical latching |
| Head type | Standard |
| Reset | Turn to release |
| Operator profile | Red mushroom Ø 40 mm, unmarked |
| Contact operation | Slow-break |
| Connections - terminals | Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm⊃2; with cable end conforming to IEC 60947-1 Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm⊃2; without cable end conforming to IEC 60947-1 |
| Height | 47 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Depth | 82 mm |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO |
| Product weight | 0.13 kg |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 Pa at 55 °C, distance : 0.1 m |
| Contacts type and composition | 1 NO + 1 NC |
| Contacts usage | Standard contacts |
| Positive opening | With conforming to IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating travel | 1.5 mm (NC changing electrical state) 2.6 mm (NO changing electrical state) 4.3 mm (total travel) |
| Operating force | 44 N |
| Mechanical durability | 300000 cycles |
| Tightening torque | 0.8…1.2 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| Shape of screw head | Cross compatible with Philips no 1 screwdriver Cross compatible with pozidriv No 1 screwdriver Slotted compatible with flat Ø 4 mm screwdriver Slotted compatible with flat Ø 5.5 mm screwdriver |
| Contacts material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-circuit protection | 10 A cartridge fuse type gG conforming to IEC 60947-5-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 10 A conforming to IEC 60947-5-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 6 A at 120 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 0.1 A at 600 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 0.27 A at 250 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 0.55 A at 125 V, DC-13, Q600 conforming to IEC 60947-5-1 1.2 A at 600 V, AC-15, A600 conforming to IEC 60947-5-1 |
| Electrical durability | 1000000 cycles, AC-15, 2 A at 230 V, operating rate <3600> 1000000 cycles, AC-15, 3 A at 120 V, operating rate <3600> 1000000 cycles, AC-15, 4 A at 24 V, operating rate <3600> 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A at 110 V, operating rate <3600> 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A at 24 V, operating rate <3600> |
| Electrical reliability | Λ < 10exp> Λ < 10exp> |
| Device presentation | Complete product |
| Protective treatment | TH |
|---|---|
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -40…70 °C |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 60536 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529 IP67 IP69 IP69K |
| NEMA degree of protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK degree of protection | IK06 conforming to IEC 50102 |
| Standards | IEC 60204-1 IEC 60947-1 UL 508 IEC 60364-5-53 ISO 13850 CSA C22.2 No 14 IEC 60947-5-1 IEC 60947-5-4 JIS C8201-5-1 IEC 60947-5-5 JIS C8201-1 |
| Product certifications | CSA LROS (Lloyds register of shipping) BV UL listed DNV |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 2…500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.200 cm |
| Package 1 Width | 4.400 cm |
| Package 1 Length | 8.800 cm |
| Package 1 Weight | 132.000 g |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 80 |
| Package 2 Height | 30.000 cm |
| Package 2 Width | 30.000 cm |
| Package 2 Length | 40.000 cm |
| Package 2 Weight | 11.172 kg |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 640 |
| Package 3 Height | 75.000 cm |
| Package 3 Width | 60.000 cm |
| Package 3 Length | 80.000 cm |
| Package 3 Weight | 99.324 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|