
$120.85$150.99
Prepare to embark on a sensory journey with the Bosco Apple, a fruit that transcends the ordinary and promises an unparalleled taste experience. These apples are nothing short of nature’s masterpiece, celebrated for their distinctive blend of flavors and their captivating visual allure.
Availability: In Stock
Phase control relay RM17-T - range 183..484 V AC
| Range of product | Harmony Control Relays |
|---|---|
| Relay type | Control relay |
| Product or component type | 3-phase control relay |
| Product specific application | For 3-phase supply |
| Relay name | RM17TG |
| Relay monitored parameters | Phase sequence Phase failure detection (2 or more phase cut) |
| time delay | Without |
| Switching capacity in VA | 1250 VA |
| Measurement range | 208...480 V AC |
| Contacts type and composition | 2 C/O |
| [Uc] control circuit voltage | 208...440 V |
| Maximum switching voltage | 250 V AC 250 V DC |
|---|---|
| Minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| [Un] rated nominal voltage | , self-powered |
| Supply voltage limits | 183…484 V AC |
| Control circuit voltage limits | - 12 % + 10 % Un |
| Power consumption in VA | 0…22 VA at 400 V AC 50 Hz |
| Voltage detection threshold | < 100> |
| Control circuit frequency | 50...60 Hz +/- 10 % |
| Output contacts | 2 C/O |
| Nominal output current | 5 A |
| Measurement voltage limits | 183…484 V AC |
| delay at power up | 650 ms |
| Voltage range | 183...484 V |
| Response time | <= 130 ms (in the event of a fault) |
| marking | CE |
| Overvoltage category | III conforming to IEC 60664-1 |
| Insulation resistance | > 500 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60255-5 > 500 MOhm at 500 V DC conforming to IEC 60664-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 400 V conforming to IEC 60664-1 |
| Supply frequency | 50/60 Hz +/- 10 % |
| Operating position | Any position without derating |
| Connections - terminals | Screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm⊃2; (AWG 20...AWG 11) solid without cable end Screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm⊃2; (AWG 20...AWG 14) solid without cable end Screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm⊃2; (AWG 24...AWG 12) flexible with cable end Screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm⊃2; (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end |
| Tightening torque | 0.6…1 N.m conforming to IEC 60947-1 |
| Housing material | Self-extinguishing plastic |
| Local signalling | LED (yellow) for relay ON |
| Mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail conforming to IEC 60715 |
| Electrical durability | 10000 cycles |
| Mechanical durability | 30000000 cycles |
| Operating rate | <= 360 operations/hour full load |
| Utilisation category | AC-12 conforming to IEC 60947-5-1 AC-13 conforming to IEC 60947-5-1 AC-14 conforming to IEC 60947-5-1 AC-15 conforming to IEC 60947-5-1 DC-12 conforming to IEC 60947-5-1 DC-13 conforming to IEC 60947-5-1 |
| Safety reliability data | B10d = 850000 MTTFd = 924.6 years |
| Width | 17.5 mm |
| Net weight | 0.13 kg |
| Control type | Without test button |
| Electromagnetic compatibility | Emission standard for industrial environments conforming to IEC 61000-6-4 Emission standard for residential, commercial and light-industrial environments conforming to IEC 61000-6-3 Immunity for industrial environments conforming to IEC 61000-6-2 |
|---|---|
| Standards | IEC 60255-1 |
| product certifications | GOST C-Tick UL CSA GL |
| Directives | 73/23/EEC - low voltage directive 89/336/EEC - electromagnetic compatibility |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Ambient air temperature for operation | -20…50 °C |
| Relative humidity | 95 % at 55 °C conforming to IEC 60068-2-30 |
| Vibration resistance | 0.35 mm (f= 5…57.6 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 1 gn (f= 57.6…150 Hz) conforming to IEC 60255-21-1 |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60255-21-1 |
| IP degree of protection | IP20 (terminals) conforming to IEC 60529 IP30 (casing) conforming to IEC 60529 |
| Pollution degree | 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Dielectric test voltage | 2 kV, 1 min AC 50 Hz |
| Non-dissipating shock wave | 4 kV |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.300 cm |
| Package 1 Width | 7.800 cm |
| Package 1 Length | 9.700 cm |
| Package 1 Weight | 90.000 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 48 |
| Package 2 Height | 15.000 cm |
| Package 2 Width | 30.000 cm |
| Package 2 Length | 40.000 cm |
| Package 2 Weight | 4.830 kg |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 768 |
| Package 3 Height | 75.000 cm |
| Package 3 Width | 60.000 cm |
| Package 3 Length | 80.000 cm |
| Package 3 Weight | 87.204 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|