
$120.85$150.99
Prepare to embark on a sensory journey with the Bosco Apple, a fruit that transcends the ordinary and promises an unparalleled taste experience. These apples are nothing short of nature’s masterpiece, celebrated for their distinctive blend of flavors and their captivating visual allure.
Availability: In Stock
impulse relay iTLI - 2P - 1NO+1NC - 16A - coil 12 VDC - 24 VAC 50/60Hz
| range of product | Acti9 |
|---|---|
| Product name | Acti9 iTL |
| Product or component type | Impulse relay |
| Device short name | iTLi |
| device application | Changeover relay |
| Poles | 2P |
| Pole contact composition | 1 NO + 1 NC |
| [In] rated current | 16 A |
| Network type | AC |
| [Uc] control circuit voltage | 24 V AC 50/60 Hz 12 V DC |
| Network frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| [Ue] rated operational voltage | 250 V AC 50/60 Hz |
| Control type | Remote and manual control Coil deconnection |
| Control signal type | Impulse |
| Switching frequency | 5 switching operations/minute 100 switching operations/day |
| Impulse duration | 50 ms...1 s |
| Remote control type | Illuminated push-button 3 mA |
| Local signalling | ON/OFF indication |
| Mounting mode | Fixed |
| Mounting support | DIN rail |
| 9 mm pitches | 2 |
| Height | 84 mm |
| Width | 18 mm |
| Depth | 60 mm |
| Electrical durability | AC-21: 200000 cycles AC-22: 100000 cycles |
| Connections - terminals | Control circuit: tunnel type terminals 1 cable(s) 0.5…4 mm⊃2; rigid Control circuit: tunnel type terminals 1 cable(s) 0.5…4 mm⊃2; rigid with cable end Control circuit: tunnel type terminals 1 cable(s) 1…4 mm⊃2; flexible Control circuit: tunnel type terminals 1 cable(s) 1…4 mm⊃2; flexible with ferrule Power circuit: tunnel type terminals 1 cable(s) 1.5…4 mm⊃2; rigid Power circuit: tunnel type terminals 1 cable(s) 1.5…4 mm⊃2; rigid with cable end Power circuit: tunnel type terminals 1 cable(s) 1.5…4 mm⊃2; flexible Power circuit: tunnel type terminals 1 cable(s) 1.5…4 mm⊃2; flexible with ferrule |
| Wire stripping length | 11 mm |
| Tightening torque | 1 N.m |
| Range compatibility | Acti 9 iATEt Acti 9 iATLc Acti 9 iATLc+s Acti 9 iATLm Acti 9 iATLs Acti 9 iETL iTL 16 Acti 9 iATLc+c |
| Standards | EN 669-2-2 EN 669-1 |
|---|---|
| Product certifications | GOST CCC |
| Quality labels | CEBEC NF IMQ VDE KEMA |
| Noise level | 60 dB |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 60529 (on opening) IP40 conforming to IEC 60529 (in enclosure) |
| Pollution degree | 3 |
| Tropicalisation | 2 |
| Relative humidity | 95 % at 55 °C |
| Ambient air temperature for operation | -20…50 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40…70 °C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.5 cm |
| Package 1 Width | 1.7 cm |
| Package 1 Length | 8.5 cm |
| Package 1 Weight | 112 g |
| Unit Type of Package 2 | BB1 |
| Number of Units in Package 2 | 12 |
| Package 2 Height | 8 cm |
| Package 2 Width | 9.1 cm |
| Package 2 Length | 23 cm |
| Package 2 Weight | 1.398 kg |
| Unit Type of Package 3 | S03 |
| Number of Units in Package 3 | 144 |
| Package 3 Height | 30 cm |
| Package 3 Width | 30 cm |
| Package 3 Length | 40 cm |
| Package 3 Weight | 17.563 kg |
| Warranty | 18 months |
|---|